Luxusní půjčovna párátek…

Profil společnosti - Kdo jsme - Co je párátko - Historie párátek - European patent Nabídka Ceník Půjčovní řád Aktuality Ohlasy zákazníků Kontakt

Historie párátek

Párátka jsou nejstarším nástrojem ústní hygieny. Používali je již staří Římané. Oblibu si získala párátka ze santalového dřeva.

První písemnou zmínku o párátku najdeme v epigramech básníka Marca Valeria Martiala, který žil v 2. polovině 1. století našeho letopočtu v městě Bilbilis. Satira na párátko římského císaře Tita si našla oblibu zejména mezi římskými senátory.

Příchodem párátek na královský dvůr Ludvíka XIV. v roce 1649 se započal „zlatý věk“ Francie. Země získala na poli módy, dvorského života i písemnictví přední postavení na kontinentu. Párátka se stala nepostradatelným doplňkem pompézních večírků, které rozmařilý král Slunce velice rád pořádal.

Obliba párátek opět vzrostla v dekadentní Francii téměř o tři sta let později, a to mezi pařížskými umělci. Tehdy byly párátkům stejně jako oblíbenému nápoji Absint přisuzovány halucinogenní účinky. Pili ho malíři, básníci, dělníci, prostitutky i smetánka pařížského podsvětí. Ti všichni měli vždy při sobě své dekadentní párátko.

© 2011 MARF reklamní agentura & grafické studio